Alanya | Informacje praktyczne

by - sierpnia 29, 2022

 Hej! Jeśli śledzicie mojego Instagrama (na którego serdecznie Was zapraszam!) mogliście zauważyć, że ostatni tydzień spędziliśmy w słonecznej Alanyi. To był nasz pierwszy raz w Turcji i muszę przyznać, że czuję ogromny niedosyt! Wydaje mi się, że ten kraj jest troszkę pomijany i niedoceniany... A szkoda, bo Turcja ma bardzo wiele do zaoferowania. Od pięknych widoków, po pyszną i aromatyczną regionalną kuchnię... Więc jeśli jesteście ciekawi jak w praktyce wygląda wyjazd do Turcji to zapraszam do czytania.


CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYLOTEM DO TURCJI?
✓ Od 19 kwietnia 2022 roku, aby dostać się do Turcji wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Nie jest konieczny paszport, ani wiza (oczywiście jeśli wyjeżdżamy w celach turystycznych).
✓ Czas w Turcji to +1 godzina do czasu polskiego.
✓ W Turcji można płacić lirą turecką, euro lub dolarami. W sklepach czy restauracjach ceny podane są w lirze tureckiej, jednak już na straganach czy ofertach z wycieczkami fakultatywnymi głównie w euro. Jednakże w większości przypadków można się dogadać, która walutą chcemy płacić. W wielu miejscach jest także możliwość zapłaty kartą.
✓ Mile widziane są napiwki. Popularne są puszki umieszczane np. przy kasach, lub przy drzwiach autobusowych, aby wychodząc wrzucić jakieś drobne.
✓ W przypadku polskich operatorów połączenia telefoniczne, smsy i internet są bardzo drogie. Najlepiej tuż po przyjeździe do Turcji zaopatrzyć się w kartę u tamtejszych operatorów.
✓ Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to Alanya jest typowym kurortem turystycznym. Ja przez cały pobyt czułam się bardzo bezpiecznie zarówno w dzień jak i w nocy, ale pamiętajmy że wszędzie powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania.
✓ Woda z kranu jest niezdatna do picia.
Podobnie jak w Grecji zużyty papier toaletowy wyrzuca się do kosza.

KIEDY LECIEĆ?
Tutaj wszystko zależy od waszych preferencji pogodowych. W czasie naszego wyjazdu (druga połowa sierpnia) temperatury sięgały do 38 stopni, co czasami było bardzo męczące, zwłaszcza w czasie zwiedzania. Jednak pogoda w Turcji na przestrzeni roku jest różnorodna, dlatego jeśli zamierzacie więcej zwiedzać i nie zależy Wam tylko na pięknej opaleniźnie warto zaplanować urlop tak, aby nie dokuczały Wam upały.

GDZIE SPAĆ?
Wybór noclegu jest kwestią indywidualną. W Turcji baza hotelowa jest naprawdę bardzo bogata i myślę, że w zależności od swoich oczekiwań, wymagań i środków finansowych każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

JAK PORUSZAĆ SIĘ W TURCJI?
Wybór środku transportu, którym będziemy poruszać się na miejscu jest ogromny. Możemy zdecydować się na spacery, hulajnogi elektryczne, wypożyczenie roweru lub skuteru, poruszanie się komunikacją miejską lub taksówką. Jednak osobiście odradzam wypożyczanie auta. Tamtejsi kierowcy jeżdżą jak chcą i czasami ma się wrażenie, że nie obowiązują ich żadne przepisy ruchu drogowego. My po mieście poruszaliśmy się głównie pieszo, czasami autobusami. 


CO ZJEŚĆ?
Mimo wykupionych posiłków w hotelu, kilka razy postanowiliśmy spróbować lokalnej kuchni. W Alanyi restauracji nie brakuje i znajdziemy tam kuchnię nie tylko turecką, ale też włoską, chińską czy typowe budki z fast foodem. Krótko mówiąc każdy znajdzie coś dla siebie nawet wegetarianie, dla których kilka bezmięsnych potraw znajdzie się w każdym menu. Kuchnia turecka bazuje na połączeniu mięsa ze świeżymi warzywami, ryżem lub kaszą. Dużą rolę w potrawach odgrywają aromatyczne przyprawy i świeże zioła, a po obiedzie serwowane są bardzo słodkie desery, soczyste owoce, przepyszne świeżo wyciskane soki, lub herbata podawana w specjalnych szklankach. Najbardziej znane tureckie specjały, których próbowaliśmy to:

✓ Kebab - chyba najbardziej popularna potrawa w Turcji. Tam jednak nie jest to nazwa konkretnego dania, a raczej sposób jego podania. Zazwyczaj serwowany jest na talerzu z frytkami i warzywami lub w placku.
✓ Falafel - wegetariańskie kotlety z ciecierzycy, podawane w picie. Zamiennik mięsnego kebaba.
✓ Simit - to nic innego jak tureckie bajgle. Serwowane są na śniadania np. z dodatkiem dżemu. Często sprzedawane są w budkach na mieście. 
✓ Pide - łódeczki z ciasta drożdżowego, w środku których znajduje się farsz. Nazywane są turecką pizzą. Farsz może być zarówno mięsny jak i bezmięsny np. ze szpinakiem i fetą. 
✓ Baklava - jeden z najpopularniejszych tureckich deserów. Przygotowywana z ciasta filo, miodu, kajmaku i orzechów. Dla mnie zdecydowanie zbyt słodka propozycja deseru, ale będąc w Turcji trzeba jej spróbować.
✓ Lokum - również propozycja niesamowicie słodkiego deseru. Małe galaretki z soku owocowego zagęszczane skrobią ziemniaczaną. Obtoczone są cukrem pudrem lub wiórkami kokosowymi.


CO PRZYWIEŹĆ?
Wracając z wakacji nie można zapomnieć o pamiątkach. My z każdego wyjazdu przywozimy magnesy, których na lodówce mamy już sporą kolekcję. Z Turcji warto jednak przywieźć też:

✓ Kosmetyki - np. mydła lub balsamy robione na bazie oliwy.
✓ Herbaty - do wyboru mamy naprawdę wiele opcji smakowych poczynając od zwykłej czarnej herbaty, kończąc na tych z suszonych owoców: jabłka, granatu czy nawet z suszonych oliwek.
Słodycze - wspominane już prędzej lokum, baklava czy chałwa.
Alkohole - np. wina o niezbyt spotykanych w Polsce smakach: z owocu granatu, czy czarnej morwy.
Oko proroka - ma chronić przed złym urokiem. Spotykany w różnych formach: magnesu, breloczka, lub biżuterii.


To by było na tyle jeśli chodzi o praktyczne wskazówki dotyczące wyjazdu do Turcji. W kolejnym poście pokażę Wam, co udało nam się zobaczyć, a Wy dajcie w komentarzach znać czy byliście już kiedyś w tym pięknym kraju :) 

Podobne posty

5 Comments

  1. Nie byłam jeszcze nigdy w Turcji. Jak dzieci trochę podrosną to może tam pojedziemy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne porady. Marzy mi się kiedyś wypad do Turcji :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy post i słyszałam właśnie, że Alanya jest bardzo turystyczna i że w ogóle Turcja jest bardzo różnorodna. Sama bardzo chciałabym odwiedzić Turcję ( i wierzę, że kiedyś to zrobię), ale interesuje mnie Stambuł ze względów historycznych, bo interesuje mnie sułtanat kobiet i temat dynastii osmańskiej :D Super, że wycieczka się Wam udała! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wchodzac na Twojego bloga jest az przyjemnie na nim zawitac. Bede regularnie zagladac, obserwuje i zycze wszystkiego dobrego ♥

    OdpowiedzUsuń